שטח מאגר השבת המים. צילום: דוברות המועצה האזורית מגידו
שטח מאגר השבת המים. צילום: דוברות המועצה האזורית מגידו

מפעל השבת המים ברמת מנשה קרוב להשלמה

העבודות להנחת קו המים של המאגר יושלמו בחודשים הקרובים, ואחריהן יתחילו העבודות להנחת קווי ההולכה מהמאגר לשטחי היישובים. כבר בקיץ הקרוב אמור המפעל להתחיל לספק מים ליישובים בהיקף של כשני מיליון קוב

פורסם בתאריך: 24.11.19 09:27

העבודות להקמת מפעל השבת המים ברמת מנשה מתקרבות לסיומן. כך נמסר מהמועצה האזורית מגידו, יוזמת ההקמה. ביום ראשון התקיים בשטח שבו מוקם מפעל המים סיור מקצועי בהשתתפות נציגי יישובי ההר בשטח שיפוט המועצה האזורית מגידו, שאליהם אמורים להגיע המים מהמאגר. הישובים הם: הקיבוצים גלעד, דליה, רמת השופט, עין השופט, רמות מנשה ומושב אליקים.

בחודשים הקרובים יושלמו עבודות הנחת קו המים של המאגר שמגיע לרמת מנשה ממרכז הארץ ובו יעברו מי קולחין (מי שפכים –ביוב ופסולת תעשייתית) ולאחר מכן יחלו העבודות להנחת קווי ההולכה מהמאגר אל שטחי הישובים. אבן הפינה לפרויקט הונחה כבר במאי 2018 ועל פי ההערכה, כבר בקיץ הקרוב תתחיל אספקת המים. על פי החישוב שנעשה על ידי אנשי המקצוע, בשנה הראשונה להפעלת המאגר הוא יזרים כשני מיליון קוב מים. בשיאו, בעוד כמה שנים, הוא עתיד להזרים שישה מיליון קוב מים בשנה. עלות הפרויקט עומדת על 90,000,000 שקל.

בעיית המחסור במים ביישובי ההר היא בעיה ידועה שבמועצה האזורית ניסו להתמודד איתה בדרכים שונות במשך שנים רבות. שורש הבעיה הוא העדר יכולת לאגור את מי הגשמים הרבים היורדים באזור במהלך החורף והם הולכים לאיבוד. ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי שנרתם לפתרון הבעיה ביחד עם מרכז חקלאי העמק ואגודת מי עמק יזרעאל, הגה את הרעיון של הקמת מפעל השבת המים בין הקיבוצים דליה לגלעד.

המאגר יגדיל את כמות המים הפנויה עבור החקלאים, הדרושה להם לנטיעה של כ-6,000 דונמים נוספים של מטעים שונים. העצים אמורים לעצור את סחף הקרקעות שמאפיין את האזור.

חולבסקי: “העובדה שבקיץ 2020 ייהנו היישובים שלנו ממים שמקורם ממפעל השבה היא בשורה נפלאה. אנחנו נמצאים בפתחו של עידן משמעותי לחקלאות בשטחי המועצה האזורית מגידו. מפעל ההשבה יאפשר לנו להתגבר על המחסור במים ויעזור לנו במקביל לממש את פוטנציאל הנטיעה באלפי דונמים נוספים בשטח, וגם יגן על שטחיה החקלאיים של המועצה מפני הסחף. החלום שלנו הופך למציאות אל מול עינינו. קצב התקדמות העבודות, שהחלו רק בחודש מאי 2018, הוא מהיר מאוד והפתיע את כולנו כאן”.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר