פרויקט "שובל על הרכס" (צילום: ערן לביא צלמים)
פרויקט "שובל על הרכס" (צילום: ערן לביא צלמים)

הוארך תוקפה של תוכנית מחיר למשתכן

לפי החלטת מועצת מקרקעי ישראל, תוקף התוכנית מחיר למשתכן הוארך עד 31 בדצמבר 2020 כדי לענות על צורכי הדיור ולייצר ודאות בשוק הדיור. באזור העמק קודמו עד כה כמה פרויקטים של מחיר למשתכן, כולל ארבעה מתחמים ביקנעם

פורסם בתאריך: 1.12.19 15:20

תוכנית מחיר למשתכן, שיצרה מציאות חדשה בשוק הדיור באזור העמקים, תמשיך להוות כלי מרכזי בתחום הנדל”ן. מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר משה כחלון החליטה להאריך בשנה נוספת את תוקפה של תוכנית מחיר למשתכן, וזאת במטרה להיענות לצורכי הדיור וכדי לייצר ודאות בשוק הדיור. בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל נקבע כי תוקפה של התוכנית יוארך עד ל-31 בדצמבר 2020. עד כה הוקצו בהצלחה קרקעות לבניית כ-90,000 דירות ברחבי הארץ במתווה מחיר למשתכן.

מטרתו של מתווה מחיר למשתכן היא מכירת דירות לזכאים בלבד ובעלות מוזלת ביחס למחירי השוק. היזמים שזוכים במכרז בונים את הדירות ומוכרים אותן במחירים מוזלים לזכאים שנבחרים בהגרלה.

מבצעי מחיר למשתכן היו נהוגים גם בעבר, אך במתווה הנוכחי, שיזם שר האוצר משה כחלון בשיתוף רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) ומשרד הבינוי והשיכון, הועלה גובה ההנחה שבאמצעותה מסבסדת המדינה את מחירי הקרקעות הציבוריות שהיא משווקת למגורים, וזאת על מנת להבטיח שהדירות יימכרו במחיר מוזל.

באזור העמקים קודמו במסגרת מתווה מחיר למשתכן כמה פרויקטים, ובהם פרויקטים בארבעה מתחמים ביקנעם הכוללים 352 דירות לזכאים. רשימת הפרויקטים שקודמו על פי המתווה כוללת גם פרויקטים של בנייה חדשה למגורים בקרית טבעון וברכסים. כפי שפורסם ב”רצוי ומצוי”, לפני כחודש וחצי מסרה חברת שובל מתחמי מגורים, השייכת לקבוצת שובל, כי נמכרה הדירה האחרונה בפרויקט “שובל על הרכס” שהיא בנתה ביישוב רכסים במתווה של מחיר למשתכן, ובכך הסתיים שיווקן של כל הדירות בפרויקט. הפרויקט, שהינו מיזם בנייה משמעותי למגורים באזור, כלל הקמה של 124 דירות המיועדות לזכאים לדיור בארבעה בניינים. קבוצת שובל הוסיפה בהודעתה כי הפרויקט אוכלס “לאחר שבנייתו הסתיימה במהירות שיא תוך פחות משלוש שנים מיום הזכייה במכרז להקמת הפרויקט”.

כחלון אמר השבוע: “תוכנית מחיר למשתכן הביאה למהפכה בשוק הדיור בכך שהעלתה סוף סוף את הזוגות הצעירים לראש סדר העדיפויות הלאומי. לראשונה מזה שנים יש הזדמנות אמיתית לתושבים לרכוש דירה במחיר הוגן, והם קופצים על ההזדמנות הזו. אישור הארכת תוקפה של התוכנית על ידי כלל גורמי המקצוע מוכיח את ההצלחה שלה ואת חיוניות המשכיותה. אני מברך את חברי מועצת מקרקעי ישראל שאישרו את ההחלטה החשובה הזו ולא נתנו לתסבוכת הפוליטית למנוע את ההחלטה לטובת הזוגות הצעירים”.

מרמ”י נמסר כי בהנחה שקצב שיווקי מחיר למשתכן ב-2020 יהיה דומה לקצב השיווק ב-2019, צפויה הנחת קרקע לציבור במסגרת מחיר למשתכן בשווי של 1.1 מיליארד שקל.

מנהל רמ”י עדיאל שמרון: “תוכנית מחיר למשתכן בשילוב שיווקי קרקע לדיור על ידי רמ”י, בהיקפים שלא היו מעולם, נתנו מענה למחסור שנוצר בשנים הקודמות בקרקע לדיור ויצרו הזדמנות טובה לדיור עבור אזרחי ישראל”.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר