בית כנסת נתיב מאיר. צילום: דוברות עיריית יקנעם
בית כנסת נתיב מאיר. צילום: דוברות עיריית יקנעם

“לא צריך להיות דתי כדי להגיע להתפלל”

29 בתי הכנסת ביקנעם וששת בתי הכנסת ברמת ישי ערוכים ומוכנים לראש השנה ולקליטת ציבור המתפללים, גם מי שלא שייכים לקהילות בתי הכנסת. במועצות הדתיות ובחב”ד ערוכים לסייע לכל מי שידו אינה משגת וזקוק למצרכים או לאירוח

פורסם בתאריך: 23.11.19 19:43

נשלמו ההכנות ביישובי העמק לקראת ערב ראש השנה שיחול ביום ראשון. במועצה הדתית ביקנעם מבטיחים לדאוג לכל תושב שמבקש לציין את החג אך ידו אינה משגת לקנות מצרכים לארוחת החג. יו”ר המועצה הדתית ביקנעם שרלי בוחבוט: “אנחנו נעזרים בבית חב”ד ביקנעם שאליו אנחנו מעבירים רשימות של משפחות נזקקות שידועות לרווחה והם מסייעים לכל משפחה ומשפחה, כך נראה לי שכולם מסודרים כבר בחג”.

איך עוזרים למי שאינו נמצא ברשימות הרווחה?

“אם נוצר מצב ומישהו נשאר לבד ערב החג, או אם ישנה משפחה שאין לה אפשרות לקיים את מצוות החג והיא לא רשומה ברשימות הרווחה, אנחנו מבקשים לפנות אלינו למועצה הדתית. אנחנו נסייע  וכל משפחה תוזמן להתארח באחד הבתים בעיר. ככל הידוע לי, כל מי שהיתה לו בעיה כזו כבר שודך למשפחה אחרת לארוחת ערב ראש השנה. אם יש בעיה שאני לא מודע לה, אני מבקש בכל לשון של  בקשה  – אנא הודיעו לנו ונמצא פתרון. בנוסף, מי שחסר לנו מצרכי מזון לחג, יש כאן עמותה שדואגת לארגן אוכל. פתרונות יש למי שצריך – רק שיגידו”.

לתושבים שמבקשים להתפלל בחג ואינם נמנים בין באי אחד מ-29 בתי הכנסת ביקנעם אומר בוחבוט – כולכם מוזמנים. “בתי הכנסת פתוחים ביקנעם לכלל הציבור חינם. לא צריך להיות דתי כדי להגיע ולהתפלל, וגם לא צריך לשריין מקום – רק לבוא”.

לדברי בוחבוט כל בתי הכנסת ביקנעם נערכו מראש לקליטת אורחים שלא מהקהילה לתפילות בערב החג ובשני ימי ראש השנה. “למיטב ידיעתי הכל מוכן – מרמת המושבים ועד למחזורי תפילה. יש לנו בעיר בתי כנסת לכל הזרמים והעדות וגם בתי כנסת שאשכנזים וספרדים מתפללים בהם יחד במניין אחד”.

למי מהאורחים שאינו מתמצא בקריאת מחזור התפילה אומר בוחבוט – בתי הכנסת יארגנו מקום ליד מתפללים אחרים שיעזרו. “תמיד יש מישהו בבית הכנסת שמודיע באיזה עמוד מתחילה התפילה, כך שאפשר לעקוב. זה פשוט”.

בית הכנסת אור אלעזר שכונת הגגות הירוקים. צילום: דוברות עיריית יקנעם

בית הכנסת אור אלעזר שכונת הגגות הירוקים. צילום: דוברות עיריית יקנעם

היערכות נוספת לקראת החג היא ליד מקורות המים בעיר, לקראת תפילת התשליך שבה נהוג לרוקן את הכיסים ולהשליך את החטאים באופן סמלי אל מקור מים זורמים. “ביקנעם יש כמה מקומות עם מפלי מים, כמו בפארקים קרת וחופז, ותפילת התשליך תתבצע  שם”, אמר בוחבוט.

ברמת ישי, מקיים סניף חב”ד המקומי מבצע לבדיקת תקינותן של מזוזות הבית והתפילין למי שמבקש. רבה של רמת ישי יוסף יצחק וולוסוב: “זו מצווה חשובה, במיוחד לקראת הימים הנוראים. בנוסף, למי שאין אפשרות לחגוג את ראש השנה והוא מעוניין  לעשות זאת שיפנה אלי ואני מבטיח ארוחת חג חגיגית באחת מהמשפחות ביישוב. הכנו כבר  רשימה של תושבים שמוכנים לפתוח את ביתם לאלו שאין באפשרותם לקיים את מצוות החג”.

לגבי התפילות בראש השנה אומר וולוסוב: “ברמת ישי ישנם שישה בתי הכנסת הפתוחים לכל התושבים ולא צריך להזמין מקום מראש. תמיד יש מקום לאנשים נוספים מעבר לקהילת בית הכנסת. למרות שיום כיפור נחשב ליום שאנשים רבים מגיעים לבית הכנסת אנחנו מקווים שגם בראש השנה יגיע ציבור רב. אנחנו מזמינים את כל מי שרוצה לבוא אלינו בחג ואני מבטיח שהוא יקבל את מלוא תשומת הלב. למי שאין מחזור תפילה בביתו – שלא ידאג, הוא יקבל בבית הכנסת, ומי שצריך עזרה בהתמצאות במחזור יקבל סיוע”.

מנהג התשליך מתבצע ברמת ישי ברחוב האורן, בבריכה שממול לבית הכנסת, בחצר בית פרטי.

בית הכנסת מגן אברהם. צילום: דוברות המועצה המקומית רמת ישי

בית הכנסת מגן אברהם. צילום: דוברות המועצה המקומית רמת ישי

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר