צריף הראשונים המשוחזר בקיבוץ מרחביה. צילום: דוברות המועצה האזורית עמק יזרעאל
צריף הראשונים המשוחזר בקיבוץ מרחביה. צילום: דוברות המועצה האזורית עמק יזרעאל

במהלך שבועיים חגגו היישובים מרחביה, הסוללים, היוגב ושמשית ימי הולדת

שמחה מרובעת במועצה האזורית עמק יזרעאל: קיבוץ מרחביה, מוותיקי יישובי העמק, חגג 90 שנה להקמתו. קיבוץ הסוללים ומושב היוגב חגגו 70 שנה והיישוב הקהילתי שמשית, צעיר יישובי העמק, חגג 19 שנה להיווסדו. במסגרת החגיגות מודגש הפן הקהילתי בחיי היום יום של היישובים

פורסם בתאריך: 24.11.19 09:48

ארבעה יישובים הנמצאים בתחומה של המועצה האזורית עמק יזרעאל חגגו ימי הולדת בשבועיים האחרונים של שנת תשע”ט – קיבוץ מרחביה חגג 90 שנים להיווסדו, קיבוץ הסוללים ומושב היוגב חגגו 70 שנים להיווסדו של כל אחד מהם והיישוב הקהילתי שמשית חגג 19 שנים להקמתו.

ימי ההולדת נחגגו בטקסים חגיגיים ועתירי אורחים על במה מרכזית בכל אחד מהיישובים. הטקסים כללו תוכנית אמנותית המשקפת את קורותיו והווייתו של כל יישוב, ואשר שילבה מופעי תרבות עם הרבה נוסטלגיה. בכל האירועים השתתף ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר, שאיחל לתושבי היישובים שנה טובה ומלאה בעשייה מבורכת.

שמשית. צילום: אלון לויטה

שמשית. צילום: אלון לויטה

מרחביה – הקואופרציה החקלאית שהוקמה בשנת 1911 וכעבור כ־18 שנים הפכה בשנת 1929 לקיבוץ, והמושבה שהוקמה בשנים 1912 ו־1913 לצד הקואופרציה – היו היישובים העבריים הראשונים בעמק יזרעאל ומכאן למעשה הכל התחיל.

בהתרגשות רבה חגג קיבוץ מרחביה 90 שנים של עשייה בלתי פוסקת, של חקלאות והתפתחות, של צמיחה והרחבה ושל גיבוש חברה וקהילה. במהלך שנת ה־90 להיווסדו של הקיבוץ צוין בתחומו אירוע נוסטלגי משמעותי, כאשר לפני כשבעה חודשים נחנך בטקס חגיגי מבנה היסטורי משוחזר – צריף הראשונים. זהו צריף קטן המסמל סיפור היסטורי משמעותי. צריף הראשונים כולל שני חדרים. הוא הוקם בשנת 1931 ושימש למגורים. לימים, הועבר הצריף ממיקומו המקורי, על מנת לשמרו ומתוך הכרה בערכו הסנטימנטלי. לפני מספר חודשים הועבר הצריף למיקומו הנוכחי, ובוצעו בו עבודות שיפוץ ושימור במסגרת הפרויקט לשחזורו.

מושב היוגב. צילום: רן פרץ

מושב היוגב. צילום: רן פרץ

קיבוץ הסוללים. צילום: רמי שלוש

“בשנים האחרונות צוינו שלל אירועים חשובים ביישוב, ובהם חנוכת צריף הראשונים המשוחזר”, נמסר מהמועצה האזורית עמק יזרעאל. “לצד זאת, הקיבוץ מתרחב וקולט משפחות רבות של בנים ובנות ששבים לחיות בעמק ושל צעירים מכל הארץ. הקיבוץ גם משמש בית לעולים במרכז הקליטה שבתחומו”.

קיבוץ הסוללים המתחדש חגג 70 שנים להקמתו. “ביישוב”, נמסר מהמועצה האזורית, “מתגוררים 248 ילדים ובני נוער מתחת לגיל 18, נתון המסמל יותר מכל צמיחה ושגשוג. בנים שבו לגור במחוזות ילדותם, ליד ההורים, הסבים והסבתות, משפחות צעירות בוחרות לבנות את בתיהן בקיבוץ המתחדש ובימים אלו ממש עוברות להתגורר ביישוב 11 משפחות של בנים חוזרים. שם היישוב מסמל את רצונם של המתיישבים לסלול את דרכם להתיישבות בארץ ישראל וגם היום תושביו הם ממשיכי דרכם – סוללים בכל יום מחדש את נוף העמק וערכיו, עם מערכת קהילתית רחבה, הכוללת מסורות יישוביות ושלל פעילויות חברתיות”.

מושב היוגב חגג 70 שנים אף הוא. כל מי שהסתובב במושב בתקופה האחרונה לא יכול היה שלא להתרשם מהתכונה והעשייה המתקיימים בו: בנייה, פיתוח תשתיות ותושבים צעירים לצד ותיקים העוסקים כולם בעשייה קהילתית. לקראת חגיגות ה־70 גברה ההיערכות המשותפת עם  שפע של פעילויות ואירועים קהילתיים, בראשם כתיבת הספר החגיגי לציון 70 שנים לעלייה לקרקע של מייסדי המושב. הספר מתאר את קורות תושבי המושב, מהקמתו ועד היום.

מושב היוגב. צילום: תומר נויברג

מושב היוגב. צילום: תומר נויברג

בהודעתה על יום ההולדת של המושב ציינה המועצה האזורית: “דרכם של המייסדים לא היתה קלה ואתגרים רבים ניצבו בפניהם בתחילת הדרך, אך חרף הקשיים, הם לא נשברו ונאחזו בקרקע מתוך תחושת שליחות וציונות. גם היום, תושביו נושאים את הערכים הללו בגאווה ומהווים קהילה חזקה, מעורבת ומשפיעה”.

היישוב הקהילתי שמשית שהוקם בשנת 2000, צעיר יישובי העמק, חגג 19 שנים להיווסדו. “העשייה הקהילתית ביישוב הולכת ומתגברת”, נמסר מהמועצה האזורית, “היישוב בולט בפעילותו הקהילתית, הספורטיבית, החברתית, ההתנדבותית והיזמית, ומפעיל מערכת חוגים עניפה הכוללת שיעורי שחייה בבריכה החדשה שנבנתה השנה. התושבים פעילים בעשייה קהילתית עניפה, והערכים שבמרכזה, אשר היוו נר לרגלי אנשי העמק עוד בימי החלוצים, ממשיכים להתקיים ביישוב צעיר ונמרץ כשמשית וזו גאווה גדולה”.

קיבוץ הסוללים. צילום: רמי שלוש

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר