האזור המיועד לפארק יגור. צילום: רשות נחל הקישון
האזור המיועד לפארק יגור. צילום: רשות נחל הקישון

החלה הקמת פארק חדש בגדות נחל הקישון, באזור יגור

את הפארק מקימה רשות נחל הקישון כפיצוי סביבתי על הפגיעה שגרמה הקמת מחלף יגור. הפרויקט כולל טיפול בצמחייה הטבעית, שתילת צמחיית נחלים אופיינית, הכשרת רחבת כניסה שממנה ייצאו שבילי טיול וכן הרחבה של תוואי הנחל ויצירת אפיק נוסף שבמרכזו אי אקולוגי. כשלושה מיליון שקל גויסו לטובת הפרויקט

פורסם בתאריך: 24.11.19 12:11

רשות נחל הקישון החלה השבוע בביצוע פרויקט להקמת מקטע של פארק חדש בגדות נחל הקישון באזור מחלף יגור. הפרויקט כולל בין השאר טיפול בצמחייה הטבעית במקום, דילול עצי אשל ונביטות של אקליפטוסים, שתילת צמחיית נחלים אופיינית, הכשרת רחבת כניסה מונגשת הכוללת חנייה וספסלי מנוחה. מהרחבה ייצאו שבילי טיול המתפתלים בתוך סבך הצמחייה הטבעית. הפרויקט כולל גם הרחבה של תוואי הנחל ויצירת אפיק נוסף שבמרכזו אי אקולוגי שישמש לאישוש המערכת האקולוגית וליצירת בתי גידול נוספים באזור. האפיק הנוסף של הנחל יסייע לניקוז הנחל בעת אירועים שיטפוניים. את השיקום הצמחי ילווה מטעם רשות הנחל הבוטנאי ד”ר דידי קפלן.

באזור זה של הנחל קיים מסדרון אקולוגי המשמש גם למעבר בעלי חיים בין הר הכרמל לגבעות אלונים-שפרעם. מופע הנחל באזור זה הוא טבעי, מפותל ועשיר בסבך צמחיית נחלים.

מרשות נחל הקישון נמסר בעקבות תחילת העבודות לביצוע הפרויקט: “בשל עבודות הקמת מחלף יגור ותוואי הכביש בקרבה לנחל, פעלה רשות נחל הקישון מול חברת נתיבי ישראל לצורך פיצוי סביבתי ושיקום האזור שנפגע כתוצאה מעבודות הקמת המחלף. רשות נחל הקישון שכרה את שירותי חברת התכנון ליגמ שהכינה עבורה תוכנית לשיקום אקולוגי ולפיתוח תיירותי. רשות נחל הקישון גייסה תקציב להקמת הפארק מחברת נתיבי ישראל וממרחב צפון של קרן קיימת לישראל בסך של שלושה מיליון שקל. העבודות מתבצעות בימים אלה על ידי קק”ל, קבלני הביצוע של רשות ניקוז ונחלים קישון ובפיקוח רשות נחל הקישון, שמתכוונת לגייס תקציבים נוספים לעיבוי והמשך הפארק בבריכות חורף ובשבילים שיחוברו למעלה הנחל ולמורדו. השבילים ישתלבו במארג שבילי האופניים במרחב מפרץ חיפה וסביבתו. מעבר להיותו של הפארק מקום בילוי לתושבי האזור, הוא ישמש כמקום לימוד ועבודות חקר לתלמידי בתי הספר בסביבה”.

מנכ"לית רשות נחל הקישון שרון נסים. צילום: אוניברסיטת חיפה

מנכ"לית רשות נחל הקישון שרון נסים. צילום: אוניברסיטת חיפה

מנכ”לית רשות נחל הקישון שרון נסים: “פרויקט זה יצא לדרך בעקבות שיתוף פעולה בין כל הגורמים באזור: המועצה האזורית זבולון, קיבוץ יגור, כפר חסידים, קק”ל, חברת נתיבי ישראל ורשות ניקוז ונחלים קישון. אנו רואים בתחילתו של פרויקט זה סנונית ראשונה לפיתוח פארקים ושבילי נחל נוספים במרחב, תוך גיוס תקציבים ממשלתיים ואחרים. נחל הקישון וסביבתו הם ריאה ירוקה בעלת חשיבות עליונה, הבאה לידי ביטוי בתוכנית האב של רשות נחל הקישון וכן בתוכנית מפרץ החדשנות של רשות מקרקעי ישראל המייחסת חשיבות למרחב הנחל ולפיתוח גופי מים נוספים בקרבתו”.

ובתוך כך, הודעה רשמית בדבר אישורה של התוכנית להקמת פארק מורד נחל הקישון פורסמה גם ברשומות, מאגר הפרסומים הרשמי של המדינה, והמשמעות היא שכבר ניתן לאשר היתרי בנייה לצורך מימושה. רשות נחל הקישון ועיריית חיפה יזמו את התוכנית להקמת הפארק שעלות הקמתו מוערכת ב-270 מיליון שקל.

כיום קיים בסמוך למורד נחל הקישון פארק קטן, פארק מעגן הדיג, שהוקם כבר בשנת 2001 ואשר חולש על שטח קטן, 33 דונם, בגדה אחת בלבד של הנחל, הגדה הצפונית של מורד הנחל, לאורך חצי קילומטר בלבד. תוכנית פארק מורד הנחל מייעדת לפארק 850 דונם, לאורך שבעה ק”מ, משפך הנחל ועד לשדרות ההסתדרות.

למרות שפארק מורד נחל הקישון מוצע בחיפה, להקמתו יש חשיבות אזורית גדולה ומימושו יאפשר גם לתושבי העמקים ליהנות מפארק מטרופוליני רחב ידיים באזור מגוריהם. “פארק מורד נחל הקישון ישמש כריאה ירוקה משמעותית לתושבי חיפה ולתושבי המטרופולין כולו ויהווה מוקד ייחודי בין שטחי עורף הנמל”, נכתב בדברי ההסבר לתוכנית.

עיון בהוראות הנוסח המאושר של התוכנית  מלמד כי הוטמע בה סעיף שלפיו תנאי לאישור היתרי בנייה מכוחה לשימושי פארק מורד הנחל יהיה הקמת מינהלת, שתהיה אחראית לכל ההיבטים של הקמת הפארק בשלמותו ולתפעולו. על תפקידה המרכזי של המינהלת בהוצאתו אל הפועל של פרויקט פארק מורד הנחל נכתב בהוראות התוכנית: “הקמת המינהלת וקביעת הרכבה, סמכויותיה ותקנונה ייעשו על ידי הגורמים המוסמכים לכך על פי חוק ובאישור שר הפנים. בקשות להיתר בנייה יועברו להתייעצות וקבלת חוות דעת מקדימה של המינהלת לצורך בחינה של התאמתן להוראות התוכנית, כולל בנושא דרישות אדריכליות וחזותיות, בטרם הגשתן לוועדה המקומית. לא תידון ולא תאושר בקשה להיתר אלא לאחר שחלפו 30 ימים מהיום שהועברה הבקשה להתייחסות המינהלת או אם הודיעה המינהלת כי הבקשה עומדת בדרישות תקנון המינהלת”.

בסעיף ההפקעה נכתב בגרסתה המאושרת של התוכנית כי כל השטחים המיועדים לשטחי ציבור יופקעו על ידי עיריית חיפה.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר