עמודי חשמל. צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE
עמודי חשמל. צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE

צריכת החשמל ברכסים – מהנמוכות בארץ

על פי מדד צריכת החשמל השנתי מדורגת רכסים בדירוג הנמוך ביותר בצריכת חשמל עם 32 קוט”ש לנפש בלבד. רמת ישי נמצאת בקטגוריה של צריכה נמוכה וקרית טבעון מדורגת כבעלת צריכה ממוצעת

פורסם בתאריך: 24.11.19 12:26

יישובי העמקים הם מהחסכוניים בארץ מבחינת צריכת האנרגיה, כך עולה ממדד צריכת החשמל השנתית לרשויות לשנת 2018 שפרסם השבוע משרד האנרגיה. על פי הפרסום, צריכת החשמל בתחום המועצה המקומית רכסים שבעמק זבולון היא אחת מהנמוכות ביותר בארץ ועומדת על 32 קוט”ש לתושב. רכסים נמצאת בדרוג הארצי הנמוך ביותר מבין חמשת הדרוגים במדד.

מכלל שמונה הרשויות המדורגות בדירוג הנמוך ביותר נמצאת רכסים במקום השני. השיא הארצי בצריכה נמוכה שייך לכפר מנדא עם צריכה של  25 קוט”ש לתושב. לשם השוואה, בכפר שמריהו עומד המדד על 1,189 קוט”ש לתושב.

המועצה המקומית רמת ישי ממוקמת בדירוג של צריכה נמוכה עם 125 קוט”ש. המועצה המקומית קרית טבעון מדורגת בקטגוריה של צריכת חשמל ממוצעת עם צריכה של 155 קוט”ש לתושב. יצוין שעל פי התקנות שתיקנה הרשות הלאומית לאנרגיה חייבת כל רשות מקומית בארץ להעביר למשרד האנרגיה את המידע על צריכת האנרגיה שלה באמצעות דוח שנתי.

בהסתמך על דיווחי הצריכה של הרשויות פיתח המשרד מדד צריכת חשמל שמאפשר השוואה בין צריכת החשמל של הרשויות השונות. המדד מאפשר לגורמים המקצועיים ברשות המקומית ואף לתושבים להעריך את שיעור צריכת החשמל שלהם ביחס לממוצע הארצי של שאר הרשויות, לנתח טוב יותר את מאפייני הצריכה ואת הפוטנציאל לחיסכון ולדעת היכן הן נמצאות כרשויות מקומיות ביחס לרשויות אחרות, אם  הן בזבזניות או חסכוניות באנרגיה וכך לקדם התייעלות וחיסכון.

יחד עם זאת יש לציין שאופן ניהול  צריכת האנרגיה שונה בין רשות מקומית אחת לשנייה ובחלק מהרשויות צריכת החשמל המדווחת לא כוללת את הצריכה של מבני החינוך ולכן היא נמוכה יחסית לרשויות מקומיות שכן מדווחות על כך. יצוין כי רשות מקומית שמגישה את הדוח יכולה לקבל גם הטבה כספית בצורת מענקים מהמשרד שיסייעו לה לחסוך בצריכת האנרגיה ולייעל את מערכותיה.

מזה כשלוש שנים מנהל המשרד קרן מענקים להתייעלות באנרגיה דרך רשות ההשקעות במשרד הכלכלה בהיקף של 300,000,000 שקל שהוקצבו עד לשנת 2020. במסגרת פעילות הקרן ניתנו עד כה מענקים לעשרות רשויות מקומיות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהובילו לפרויקטים שחסכו בהוצאות האנרגיה. באפריל פתח המשרד קרן הלוואות בערבות מדינה שתסייע למימון פרויקטים להתייעלות באנרגיה.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר