איציק חולבסקי ועירא עברי מרימים כוסית לרגל הצגת התוכנית
איציק חולבסקי ועירא עברי מרימים כוסית לרגל הצגת התוכנית

חזון פיתוח המועצה האזורית מגידו הוצג לציבור

בשבוע שעבר הוצגה לנציגי הישובים תוכנית המתאר הכוללנית של המועצה האזורית מגידו. על פי התוכנית, המועצה עתידה להכפיל את מספר תושביה עד שנת 2040. עין העמק יהפוך ליישוב קהילתי, כביש חדש ייסלל ועוד. העברת השטחים מהמועצה האזורית מגידו ליקנעם גם נכללת בתכנית

פורסם בתאריך: 1.12.19 15:31

תוכנית המתאר הכוללנית של המועצה האזורית מגידו הוצגה בשבוע שעבר לנציגי היישובים במסגרת הליך שיתוף הציבור. מדובר בתוכנית הראשונה בישראל למועצות אזוריות (יחד עם התוכנית הכוללנית של המועצה האזורית מרחבים בדרום) המתווה את חזון המועצה ל-20 השנים הבאות, ואת הטיפול בריאה הירוקה של המדינה.

התוכנית עוסקת בין השאר בזהותה ובאופייה של המועצה מול מגמות הפיתוח של היישובים והצמיחה הדמוגרפית, במערך התנועה והכבישים בתחום שיפוט המועצה, במערך השטחים הפתוחים והשטחים החקלאים, במבני הציבור המשרתים את הקהילות השונות, במערך התשתיות ביישובים ובנושאים סביבתיים. במהלך המפגש שהתקיים במרכז התרבות מגידו, נדונו סוגיות שהעלו התושבים במהלך הכנת התוכנית והמענה שהתוכנית מציעה לסוגיות הללו. יצוין שהכנת תכנית המתאר הכוללנית החלה כבר בחודש בפברואר 2017, על ידי מנהל התכנון בראשותו של אהוד יוסטמן וצוות תכנון בראשותה של האדריכלית דורית שפינט ממשרד גורדון אדריכלים ומתכנני ערים, ועל פי ההערכה, היא תאושר בתחילת שנת 2021.

על פי התוכנית אמורה המועצה האזורית מגידו כמעט להכפיל את אוכלוסייתה מ-13,000 תושבים כיום ל-25,000 בשנת 2040. הבניה לגובה תתאפשר עד שלוש קומות בלבד והצפיפות בישובים תגדל משתיים וחצי יחידות דיור לדונם בממוצע לשלוש ואף לארבע יחידות לדונם.

התוכנית גם מסיימת פרק עכור בין המועצה האזורית מגידו לעיריית יקנעם שביקשה להעביר לידיה שטחים מתחום שיפוט המועצה. שפינט: ״תוך כדי הכנת התוכנית עלה הצורך של יקנעם לגדול ודרישת משרד הבינוי והשיכון להעביר ליקנעם את השטח שבין אזור התעשייה מבוא כרמל למושב אליקים. חשבנו שזה פתרון מאוד לא טוב עבור שני הצדדים. זה גורע שטחים פתוחים מאוד ערכיים שהם בעצם השער בכניסה לתחום שיפוט המועצה האזורית. במקום לראות שדות ושטח פתוח יעברו דרך העיר יקנעם. לאחר דו שיח ארוך מאוד בין המועצה האזורית לעירייה, גובשה לבסוף מפת דרכים שאומרת שהפיתוח של יקנעם יהיה מצדו המזרחי של כביש 672 בשטח המועצה שיעבור ליקנעם, והוא לא יחצה אותו לכיוון מבוא כרמל כך שלא תהיה פגיעה״. ראש המועצה האזורית איציק חולבסקי: ״תוכנית המתאר הכוללנית היא הישג גדול למועצה. בתהליך יסודי מקצועי ומשתף שהתעכב בגלל המאבק המוצלח נגד סיפוח אדמות עין העמק ואליקים, הוכנה תוכנית חשובה ומקיפה שתשקף את חזון המועצה ואת תוכניות הפיתוח שלה ל-20 השנה הבאות״.

הקיבוץ והמושב

״התחלנו מלמטה, מהישובים ועלינו כלפי מעלה”, מסבירה שפינט, “נכנסנו לכל יישוב ובדקנו מה הוא צריך וזה נלקח בתכנון״. ההיכרות עם צורכי השטח הפגישה את המתכננים עם מציאות מאוד מורכבת. מצד אחד יישובים שיודעים מה הם צריכים ומה נכון להם עם תשתית תכנונית מאוד בריאה וטובה שאיתה הם יכולים לצמוח, ומצד שני יישובים שקצת איבדו את הדרך.

שפינט: ״ביקרנו ביישובים שאיבדו את האידיאולוגיה. המרקם הקיבוצי והמושבי הדרדר והלך לאיבוד ושם היינו צריכים יותר להתערב, לעבוד מאוד צמוד, לכוון את התכנון כדי שהקיבוץ יישאר קיבוץ והמושב מושב״.

מה הבעיה שנתקלתם בקיבוצים ובמושבים ואיך היא נפתרה בתוכנית?

״יש כמה בעיות שעבדתי עליהם יחד עם אדריכלית הנוף טלי טוך ממשרד טוך סרגוסי. למשל, ראינו שמרוב הרחבות שנבנו בקיבוץ, ההרגשה היא שנמצאים בתחום מועצה מקומית. יש בקיבוץ לכל אחד חניה ליד הבית, ואז סללו כביש שמתחבר לחניות ובגלל בעיית שיפועים בנו קירות תומכים וזה מעוות את כל האופי. קבענו סט כללים מאוד ברורים לקיבוץ איך לתכנן בעתיד כך שהמרקם הקיבוצי לא יאבד. קיבוץ זה סוג של שמורת טבע מאוד ייחודית שצריך לשמר. גם המושבים השתנו וגם שם ניסנו לבנות כללים עיצוביים. למשל איך שומרים על מרחקים בין בית לבין הכביש ואיך יוצרים כביש כך שהוא לא יהיה עם מאפיינים עירוניים, שזה אומר מדרכה עם שפה גבוהה. הסברנו איך יוצרים חתכים רכים יותר, שמשתלבים במרקם הכפרי״

שינוי נוסף הוא הפיכתו של עין העמק שהוגדר בעבר כמושב ליישוב קהילתי. מהנדס המועצה האזורית מגידו ברוך שמיר:״ עין העמק כיום הוא ישוב ללא הגדרה. הוא כבר לא ישוב חקלאי ואין בו כמעט חקלאים. כישוב קהילתי הוא יורחב ויכלול בין 600–800 יחידות דיור. חלק מהתושבים יגיעו מבחוץ״. במהלך המפגש התברר שעל חלק מהנושאים יש עדיין מחלוקת וצריך לשבת ולהגיע לפתרון. שמיר:״ למשל השימוש בחדרי האוכל ובמבנים קהילתיים בקיבוצים כמו המכבסה ומבנים נוספים שכבר לא משמשים את ייעודם, הוליד קונפליקט. אנחנו מבקשים לאשר לקיבוצים להכניס למבנה שימושים עסקיים כמו: משרדים של הנהלת המשק, משרדי מהנדסים, אדריכלים, עורכי דין וכד׳ ואילו המתכננים מנסים לצמצם את כמות והיקף התעסוקה ובעיקר המשרדים. הטענה שלהם שהמשרדים ישאבו הרבה כח אדם מהערים הסמוכות לקיבוצים וזה לא טוב. מבחינתנו זהו קונפליקט כי המבנים הללו הופכים לפיל לבן. לנו לא אכפת שיבואו אלינו אפילו מתל אביב״.

מהנדס המועצה האזורית מגידו ברוך שמיר (צילום: יעל ברניר)

מהנדס המועצה האזורית מגידו ברוך שמיר (צילום: יעל ברניר)

דמוגרפיה בפיקוח

בעיה נוספת שעמה מתמודדת התוכנית היא הגידול הדמוגרפי של הישובים. תכנון לא נכון והם יהפכו למושבות זקנים. שמיר: ״הגידול כאן יהיה במנות קטנות על בסיס ׳רב דורי׳ בסדר גודל של 10 עד 20 משפחות חדשות בשנה. כך ניתן להבטיח שהיישוב ישמור על מחזור החיים שלו. אחרת, אם הישוב יממש תוך שנה עד שנתיים את כל יחידות הבניה שאושרו לו הוא יהיה בבעיה. נניח שיש לישוב יכולת כלכלית לבנות 150 יחידות דיור והוא יקלוט בבת אחת 150 משפחות צעירות, למשל בשנות ה-30 לחייהם. תוך 30 שנה כולם יהיו כבר פנסיונרים והישוב יזדקן. לילדים שלהם לא יהיה מקום בישוב כי לא יהיה כבר איפה לבנות לאחר שבניית כל יחידות הדיור המותרות מוצתה. לכן חייבים לתכנן את הגידול מראש״.

בנושא התחבורה אומר שמיר צפויים כמה שינויים ובהם ביטול כבישים וסלילת חדשים. אחד הכבישים שהמועצה האזורית מבקשת לסלול יהיה כביש השלום. ״הכביש יחבר בין כביש 65 באזור מחלף אורחן מגידו ליד תחנת הדלק, מצפון לכפרים זלפה וסאלם לכביש 66 בחלק הדרום מזרחי של קיבוץ גבעת עוז. הוא ייקרא כביש השלום ותהיה לו מטרה כפולה. הוא יהווה גבול מוניציפאלי ותכנוני ברור בין המועצה האזורית מגידו למועצה המקומית מעלה עירון. המטרה השנייה – הוא יקצר משמעותית את הנסיעה לאזור המרכז עבור הכפרים הערביים ויחבר אותם ישירות לכביש 65. זה כמובן צריך להגיע לוועדה הגיאוגרפית כדי שתכריע את גורל הגבולות החדשים״.

עירא עברי מחברת מודוס מתכננים עם אנשים, הגוף שארגן את הליך שיתוף הציבור: ״דרושים עוד תיקונים מסוימים בתוכנית שעלו במפגשים שלנו עם התושבים. הרבה אנשים מבקשים דברים, אבל צריך לזכור שהתוכנית לא יכולה לתת מענה לכל צורך של כל תושב. בסופו של דבר מדובר בראייה כוללנית והתוכנית צריכה לחשוב על הצרכים של כולם״.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר