קרית טבעון (צילום: איציק בן מלכי)
קרית טבעון (צילום: איציק בן מלכי)

אושרה סופית תוכנית המתאר הכוללנית של קרית טבעון

הודעה רשמית על אישור התוכנית החדשה של היישוב פורסמה ברשומות, צעד המעיד על מתן תוקף רשמי לתוכנית. הייעד שמציבה התוכנית הוא גדילה מתונה של קרית טבעון של כ-6,500 תושבים עד שנת 2040, תוך שמירה על הצביון הכפרי של היישוב

פורסם בתאריך: 8.12.19 20:31

היסטוריה בקרית טבעון: הודעה רשמית על אישור תוכנית המתאר הכוללנית החדשה של היישוב, המציעה בתחומו פיתוח מתון, פורסמה בשבוע שעבר ברשומות – מאגר הפרסומים הרשמי של המדינה – ובכך ניתן לתוכנית תוקף.

את ההודעה פרסמה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה – חיפה, שבסוף חודש יולי אישרה בכפוף למילוי תנאים את התוכנית שיזמו רשות מקרקעי ישראל והמועצה המקומית קרית טבעון. פרסום ההודעה מלמד על כך שהתוכנית עברה את כל מסלולי האישור.

בהחלטת הוועדה לאשר את התוכנית צוין: "התוכנית יוצרת את התשתית התכנונית לפיתוח עתידי של היישוב לשנת היעד 2040 בהתייחס למיקומו ולמאפייניו הייחודיים כיישוב פרברי השוכן בלב סביבה בעלת תבנית נוף ייחודית ומוקף בשטחי יער ושטחים פתוחים. לצד שמירה על אופיו הייחודי של היישוב, התוכנית נותנת מענה לצורכי פיתוח היישוב במגוון היבטים תכנוניים ובאופן המבטא את חזון ומטרות התוכנית".

תוכנית המתאר החדשה, שהוכנה על ידי משרד לרמן תכנון עיר ואזור, מציעה פיתוח מתון בקרית טבעון על מנת לשמור על צביונו הכפרי והפרברי של היישוב. מכוחה של התוכנית לא ניתן יהיה להוציא היתרי בנייה, אך עם זאת, עיקר עוצמתה הוא בכך שלאחר אישורה כל התוכניות החדשות יהיו כפופות להוראותיה. לשם כך, מנגנון תכנוני עיקרי בתוכנית המתאר הוא מתן הנחיות להכנת תוכניות מפורטות חדשות.

התוכנית מכוונת ליעד אוכלוסייה של 26,500 תושבים לשנת יעד התוכנית, 2040. כיום מונה אוכלוסיית קרית טבעון כ-20,000 תושבים והתוכנית שואפת לתוספת של 6,500 תושבים בתוך 20 שנים. מרבית תוספת יחידות הדיור שמאפשרת תוכנית המתאר צפויה להיות במנגנוני עיבוי המאפשרים את הרחבת מגוון אפשרויות הדיור במסגרת המרקם הבינוי הקיים, ובהם אישור יחידות משנה להשכרה בבנייה צמודת קרקע, התחדשות עירונית במתחמי שיכונים והעלאת צפיפות המגורים בחלקים מקרית חרושת.

גם בתחומי המסחר והתעסוקה מציעה התוכנית פיתוח מתון הכולל תוספת בנייה של 145,000 מ"ר לתכליות אלה. התוספת תיעשה במסגרת עיבוי ארבעת מרכזי המסחר והתעסוקה הקיימים, ובהם המרכז שבו שוכן בניין המועצה המקומית במרכז היישוב, ובמסגרת הקמת מוקד תעסוקה בסמוך למחלף העמקים, לצורך גיוון אפשרויות התעסוקה בקרבת הבית לתושבי היישוב.

בדברי ההסבר של גרסתה המאושרת של התוכנית נכתב בין השאר: "תוכנית המתאר מכוונת את צמיחת היישוב כיישוב בעל צביון קהילתי, המספק סביבת מגורים איכותית לצד מרחב ציבורי אטרקטיבי. התוכנית פועלת לחיזוק בסיס הכלכלה והתעסוקה המקומי, תוך שמירה על אופיו הייחודי של היישוב".

על העקרונות שעמדו בבסיס עבודת התכנון של תוכנית המתאר נכתב בדברי ההסבר לתוכנית: "התוכנית לוותה בהליך שיתוף ציבור שכלל מפגשים ציבוריים רחבים, סקר אינטרנטי וקבוצות מיקוד, לצד עבודה משותפת עם הצוות המקצועי במועצה המקומית והנהגת היישוב. הדעות שנשמעו בהליך זה, לצד אופיו הוותיק, האיכותי והייחודי של היישוב, הביאו לכך שהדיון התכנוני בעתידה של קרית טבעון התמקד בהכוונת התחדשות פיסית של המרקם הקיים, קידום פיתוח המייעל את ניצול הקרקע בתחום היישוב ומאפשר 'לגדול פנימה' תוך שמירה על דמותו והרחבת מגוון השירותים והתשתיות ביישוב לצורך קיום מיטבי של קהילה רב דורית ומגוון משקי בית".

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר