מכוורת יערת הדבש (צילום: בתיה אברמוביץ')
מכוורת יערת הדבש (צילום: בתיה אברמוביץ')

“כשלומדים על דבורים, מפסיקים לפחד מהן”

המכוורת של ישראל ובתיה אברמוביץ’ באלוני אבא פתוחה לביקורים עד סוף ספטמבר במסגרת פסטיבל הדבש. המבקרים מקבלים חליפות והאמיצים יכולים אפילו לגעת בדבורים. “צריך להבין את חשיבות הדבורים כי בלעדיהן חלק גדול מהחקלאות ייעלם”, הם אומרים

פורסם בתאריך: 28.11.19 19:53

ישראל ובתיה אברמוביץ’, בעלי מכוורת יערת הדבש באלוני אבא מזמינים לבקר במקום במסגרת פסטיבל הדבש שמתקיים עד סוף ספטמבר. המכוורת פתוחה לסיורים קבוצתיים בתיאום מראש בעלות של 35 שקל למבקר.

את יערת הדבש הקים אבא של ישראל, מאיר אברמוביץ’. מאיר גידל דבורים ברומניה ובשנות ה-60, כשעלה לארץ, החליט להמשיך לעסוק בכך. ישראל גידל דבורים כתחביב ולאחר פטירתו של אביו החליט להפוך לדבוראי מקצועי ולפתח את העסק. יחד עם אשתו בתיה הם פתחו ב-2005 מרכז מבקרים שבו הם מקיימים סיורי משפחות וסדנת רדייה שבהם הם מסבירים על הדבורים והדבש. “בהתחלה זה היה מקום שהכנו בו דבש. אחרי שהתחיל להתקיים פסטיבל הדבש ראינו שיש היענות וסקרנות גדולה מאוד של הקהל לגבי תהליך ייצור הדבש – אנשים נהנים מאוד לראות איך מייצרים דבש ולשמוע על חיי הדבורים – אז המשכנו עם זה”, מספרת בתיה.

המבקרים מקבלים חליפות וישראל מראה להם את הכוורת. לאמיצים ביותר הוא מאפשר לגעת בדבורים. לאחר מכן מתנסים המבקרים ברדיית דבש בצנטריפוגה ידנית. “הילדים נהנים מזה מאוד, כי הם רואים איך הדבש יוצא ונאסף בתוך דלי, ואז הם יכולים לטעום את מה שהם רדו”. ביערת דבש ניתן לקנות דבש מפרחי אקליפטוס, מפרחי בר, מפרחי הדר וכן דבש אבוקדו, פרופוליס ופולן (אבקת פרחים). ישראל מוכר גם ליקר פירות עם דבש שאותו הוא מכין כתחביב.

“ישראל אוהב מאוד ללמד אנשים על דבש ורואה בכך ייעוד”, אומרת בתיה, “הוא רוצה שיבינו את חשיבות בדבורים, שאסור להשמיד אותן ויש לטפל בהן ולשתול צמחים צופניים כדי שיהיה להן צוף כי בלי הדבורים חלק גדול מהחקלאות ייעלם. בזמנו היה בארץ המון דבש מפרחי הדר, וחבל שכרתו את העצים האלה. צריכים לשמור על שיחים ירוקים שיהיה גם לדבורים איפה לחיות ומה לאכול”.

לדבריה, הלימוד על הדבורים גורם לאנשים להפסיק לפחד מהן, והיא רואה בזה מטרה חשובה. דבר נוסף שחשוב לזוג שהציבור יידע הוא שדבש, שהוא רך ונוזלים בשעת הרדייה, מתגבש ומתקשה עם הזמן, אבל זה אינו אומר שהוא מקולקל אלא להיפך, שמדובר בדבש שלא חומם ושמר על איכותו.

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"רצוי מצוי"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר